Čitelnost, ovladatelnost programu (UX)

Od okamžiku, kdy jsme CYGNUS 2 spustili, neustále pracujeme na tom, abychom program průběžně vylepšovali a přinášeli vám řešení, které vám co nejvíce usnadní každodenní práci. Proto jsme se vás, uživatelů CYGNUSu, ptali, jak se vám s programem pracuje. Z průzkumu jsme si odnesli cennou zpětnou vazbu: písmo bylo špatně čitelné, málo kontrastní a malé. Při zvětšení ve Windows se pak písmo sice zvětšilo, ale zase se do oken nevešly všechny informace a tlačítka, a snížila se tím ovladatelnost nástrojů. Některá okna nebyla intuitivní a přehledná.

Design CYGNUSu vycházel z prototypu, který jsme sestavili v roce 2010. Na jeho základě a na základě použitých komponent jsme v průběhu času systém dále rozšiřovali. Po 10 letech provozu programu bylo na čase připravit zásadní a výrazný "facelift".

Na základě vašich ohlasů nám bylo jasné, že vzhled CYGNUSu byl již překonaný, a že nazrál čas pro změnu. Protože nám záleží na tom, aby se vám s programem pracovalo dobře po všech stránkách, kompletně jsme přepracovali to, jak CYGNUS vypadá. Dali jsme si za cíl vytvořit program s moderním a příjemným uživatelským prostředím, které odpovídá vašim nárokům. 

Od podzimu 2021 pracuje všech 22 000 uživatelů s verzí programu, která má vylepšené uživatelské prostředí.

Vzhled CYGNUSu má zásadní vliv na to, jak se vám s programem pracuje

Výraznému zlepšení vaší uživatelské zkušenosti s programem (anglicky UX - User Experience) jsme se rozhodli věnovat celých 50 % naší celkové kapacity na údržbu pro letošní rok. Vzali jsme si k srdci všechny vaše připomínky a podněty a na jejich základě jsme kompletně přepracovali design programu. Víme totiž, že to, jak program vypadá, má vliv na všech 22 000 uživatelů, kteří informační systém CYGNUS denně používají pro svou práci. Proto jsme toto vylepšení vyhodnotili jako nanejvýš důležité.

Zapojili jsme našeho UX designéra, který navrhl nový vzhled celého CYGNUSu tak, abychom vytvořili program s moderním a příjemným prostředím, které odpovídá současným nárokům našich uživatelů. Výzkumu, prototypování a ověřování jsme věnovali více než 1 000 hodin práce. Na samotné přepracování programu pak padlo dalších 3 000 hodin. Výsledkem projektu je celá řada změn, které vám výrazně zpříjemní a usnadní práci s programem.

Co všechno se změnilo a co vám to přinese?

Zapracovali jsme na všech aspektech "uživatelské zkušenosti" při práci s CYGNUSem. Provedli jsme nespočet testů, testovali sami na sobě, na testovacích uživatelích, a pozvali jsme si i externí odborníky. Výsledkem jsou změny, na které jste dlouho čekali!

Zlepšili jsme ČITELNOST TEXTŮ

 • Malé a špatně čitelné písmo způsobuje únavu očí a ztěžuje vaši orientaci v textech. CYGNUS proto dostal modernější typ písma, které zajistí dobrou čitelnost i při vysokém rozlišení.
 • Tmavší barva písma zajišťuje vyšší kontrast, což usnadní čtení textu i osobám se zhoršeným zrakem a sníženým barvocitem.
 • Ačkoli je písmo celkově větší, do oken se díky novému rozložení prvků vejde stále stejné množství informací.
 • CYGNUS je teď navíc sladěný do měkčích, teplejších barevných tónů, které šetří oči.

Usnadnili jsme OVLÁDÁNÍ PROGRAMU

 • Zvětšili jsme klikatelné plochy tlačítek, buněk a ovládacích prvků. Díky tomu budete pracovat rychleji, efektivněji a bez chyb - klikání na větší prvky totiž vyžaduje podstatně menší přesnost.
 • Zvýraznili jsme mřížky v tabulkách a vylepšili podbarvení vybraných řádků.
 • Lépe vás bude navádět logičtější řazení datových polí v editačních oknech.
 • Rozšířili jsme podporovaná rozlišení monitorů - nově se vám tak i na malých monitorech všechny důležité prvky a tlačítka zobrazí přímo v okně, aniž byste museli rolovat po obrazovce.

Zjednodušili jsme vám
ORIENTACI V PROGRAMU

 • Čím méně rozptylujících prvků máte na pracovní ploše, tím lépe se soustředíte na to, co je opravdu podstatné. Proto jsme přizpůsobili hlavní menu programu, zkrátili názvy několika agend a některé nabídky přesunuli. Výsledkem je jednodušší menu a více prostoru pro otevřená okna.
 • Do okna ukončení programu jsme nově přidali možnost pro odhlášení uživatele. CYGNUS tak už nemusíte vypínat a spouštět znova jen proto, aby se na počítači přihlásil jiný uživatel.

Zvýšili jsme
SROZUMITELNOST SYMBOLŮ

 • Má-li vám program co nejvíce usnadnit práci, musejí být jeho veškeré součásti a grafické prvky maximálně srozumitelné. Některé symboly jsme proto více připodobnili symbolům, na které jste zvyklí z běžných internetových stránek nebo z mobilních telefonů.
 • Symboly, u kterých často docházelo k záměně, mají teď novou podobu, aby byl jejich význam srozumitelnější.
 • Jedná se o malé změny, které vám ale umožní se v programu lépe orientovat a pracovat intuitivněji.

Změnám ve vzhledu CYGNUSu a důvodům, které nás ke změnám vedly, se věnoval náš UX designer, Peter Tuleja, na on-line webináři, který jsme pro vás uspořádali ve středu 22. září 2021. Pokud jste se nestihli zúčastnit, webinář si můžete pustit ze záznamu:

CYGNUS před a po

Kliknutím na obrázky si zvětšete náhledy oken v CYGNUSu a podívejte se, jak okna vypadala před změnou UX a jak vypadají nyní, v novém designu. Jak se vám nový vzhled CYGNUSu líbí?

Harmonogram projektu

Vydáno: podzim 2021.

 • 7. 10. 2021 - Máme hotovo! Všech 22 000 uživatelů CYGNUSu již pracuje s novou verzí programu, která má moderní a vylepšené uživatelské prostředí.
 • Září/říjen 2021 - Je to tady! CYGNUS v novém vzhledu postupně nasazujeme u všech našich zákazníků.
 • 22. 9. 2021 - Proběhl bezplatný online webinář, na kterém jsme vám přiblížili, jaké změny vás v CYGNUSu čekají a v čem vám usnadní práci s programem. Webinář si můžete pustit ze záznamu.
 • 26. 8. 2021 - Úpravy všech 1 821 oken jsou hotové, okna nyní procházejí závěrečným testem. Vydání nového UX je už za dveřmi!
 • 27. 6. 2021 - Máme hotovo 74 % oken, už vidíme světlo na konci tunelu.
 • 1. 6. 2021 - Máme hotovo 60 % oken a každý den přibývají další. Dalších 20 % oken je již připraveno na otestování funkčnosti.